Počasí Hradec Králové - Slunečno.cz


 

Výstrahy počasí
ČHMÚ

 

 

 

Zajímavé úkazy na noční obloze 2024.

Proč padají meteority?
Kosmické těleso, kterému se na cestě prostorem Sluneční soustavy postaví do cesty planeta Země, vlétne do naší atmosféry, prudce se ohřeje
a zpravidla beze zbytku vypaří. Na krátký okamžik, většinou pouze na zlomky sekundy, se tak vytvoří světelná stopa – »padající hvězda« či přesněji řečeno meteor.
Klikněte do obrázku pro zvětšení .

 

Noční obloha v březnu 2024

V noci z Ne 24. na Po 25. března bude další mikroúplněk, přesněji nastane ve znamení Váhy v pondělí 25. 3. 2024 v 08:00. Mikroúplněk :: klikněte pro zvětšení Současně vstoupí do zemského polostínu. Spodní část úplňku tak bude ztemnělá. V druhé polovině března bude jediná šance vidět na večerní obloze planetu Merkur, opíše oblouk nad západním obzorem. V týdnech po jarní rovnodennosti bude možné pozorovat zvířetníkové neboli zodiakální světlo . Tvoří ho prach v okolí Slunce a vypadá jako kužel neostré záře nad západním obzorem po skončení soumraku, který se promítá do souhvězdí zvířetníku. Na jasné obloze může vytvořit efektní kompozici s Mléčnou dráhou. Pro jeho pozorování je však nutné být v dostatečně temných místech a v oblasti s čistým vzduchem.

 

Noční obloha v dubnu 2024

V Po 8. dubna 2024 nastane úplné zatmění Slunce, viditelné bude ale jen ve státech Severní Ameriky. Dne 10. dubna a 11. dubna 2024 proběhne zajímavé uspořádání planet na obloze. V sobotu 20. dubna se na nebi těsně potkají planety Jupiter a Uran. Pro pozorování oblíbeného meteorického roje Lyrid tentokrát nebudou dobré podmínky. Maximum nastane v Po 22. dubna, tedy těsně před úplňkem Měsíce.

 

Noční obloha v květnu 2024

Ve středu 1. května 2024 uvidíme zajímavé uspořádání planet, přesněji konjunkci Venuše a Jupitera.

Souhvězdí Vodnáře :: klikněte pro zvětšení Dobré podmínky bude mít letos meteorický roj
η (éta) Akvaridy,
které jsou rojem ze souhvězdí Vodnáře (latinsky Aquarius).

Během května nastanou vynikající podmínky k pozorování ledo–prachových částic, které za sebou zanechává při svém průletu kolem Slunce nejslavnější Halleyova kometa (1P/Halley). Popis komety.
Meteorický roj eta Akvarid je aktivní od Pá 19. dubna do Út 28. května 2024. Maximum připadá na noc z neděle 5. na pondělí 6. května. Meteory vylétají z blízkosti hvězdy označené řeckým písmenem η Aqr (éta Aquarius) – odtud pochází jejich název.
Meteory má smysl sledovat od 03. hodiny ranní až do rozbřesku. Najděte si místo nerušené světelným znečištěním s dobrým výhledem především na východní obzor. Měsíc se sice bude nacházet přímo
v oblasti radiantu roje, ale bude dva dny před novem. Jeho slabé světlo meteory nepřesvítí. Navíc se očekává, že dvě noci před maximem a dvě noci po něm neklesne aktivita roje pod polovinu maxima, které bývá 50 meteorů za hodinu. V pátek 31. května můžeme na ranní obloze pozorovat spolu s Měsícem i Saturn a Mars

 

Noční obloha v červnu 2024

Na začátku léta bývají dobře patrné umělé družice díky dobrému osvětlení Sluncem. Po západech Slunce mohou být viditelná také noční svítící oblaka, tvořená zřejmě drobným prachem a ledem.

 

Noční obloha v červenci 2024

Koncem července ozdobí ranní oblohu nápadné planety Saturn, Mars a Jupiter spolu s hvězdokupami Plejády a Hyády. Kolem všech projde Měsíc – Čt 25. července bude u Saturnu, Út 30. července u Marsu a následující ráno se ocitne u Jupiteru.

 

Noční obloha v srpnu 2024

V noci z Po 12. na Út 13. srpna se můžeme těšit na každoročně oblíbený meteorický roj Perseid. Měsíc bude kolem první čtvrti, to znamená že ozdobí oblohu po setmění, ale brzy zapadne a pozorování meteorů nebude rušit. Krátce poté, v noci ze St 14. na Čt 15. srpna, proběhne jedinečná nebeská podívaná. Jasné planety Jupiter a Mars se k sobě zdánlivě těsně přiblíží. Při pohledu ze Země budou vzdáleny méně, než je průměr měsíčního disku. Tato vzácná podívaná bude vidět pouhým okem i z měst. Ve středu 21. srpna nad ránem dojde k zakrytí planety Saturn Měsícem.

 

Noční obloha v září 2024

Nad ránem 18. září proběhne částečné zatmění Měsíce, a to rovnou při superúplňku. Tedy v době, kde je Měsíc během úplňku zároveň nejblíže Zemi. Našima očima ho tak pozorujeme zářivější a větší než jindy. Zatmění bude trvat hodinu a tři minuty. Do maximální fáze se dostane ve 4:44 SELČ, kdy se do stínu zanoří 8,5 % průměru disku Měsíce. 23. až 25. září bude možné pozorovat Měsíc spolu s planetami Uran, Jupiter a Mars.

 

Noční obloha v říjnu 2024

Na podzim se přiblíží k Zemi kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan–Atlas) a v polovině října by mohla být viditelná i bez dalekohledu. 17. října nás čeká druhý superúplněk roku. 21. října bude patřit meteorickému roji Orionidů. Meteory, jejichž původcem je Halleyova kometa, ale bude značně rušit svit Měsíce mezi úplňkem a poslední čtvrtí.

 

Noční obloha v listopadu 2024

Na počátku listopadu bude vidět večer planeta Venuše v roli večernice. 10. listopadu můžeme pozorovat Měsíc v blízkosti Saturnu. 20. listopadu bude v blízkosti měsíce oranžový Mars a nad nimi jasný Jupiter, pod nimi bude viditelná i bez dalekohledu hvězdokupa Jesličky.

 

Noční obloha v prosinci 2024

7. prosince se bude Jupiter nacházet v opozici se Sluncem, a bude tak viditelný po celou noc. Prosinec také patří meteorickému roji Geminid. Tento nejvydatnější meteorický roj roku má letos maximum brzy ráno 14. prosince a očekává se až 150 meteorů za hodinu. Samozřejmě ale ve veřejnosti Geminidy nejsou příliš známé, protože počasí většinou jejich pozorování nepřeje. Měsíc téměř v úplňku a zářivý Jupiter nicméně letos nebudou přát jeho pozorování, vidět budou jen ty nejjasnější Geminidy.

 

Zimní slunovrat 2024

V roce 2024 nastane 21. prosince v 10:20 středoevropského času a začne tak astronomická zima.

 

Pozoruhodné a vzácné úkazy v roce 2024

 

Slezská universita Opava.

 

Hvězdárna a planetárium Brno.

 

Turistický portál »Kudy z nudy«.

 

 


 

:: Aktualizace 24.03.2024 :: 12.09.2008 MUDr. Jitka Vinšová ::