Počasí Hradec Králové - Slunečno.cz


 

Výstrahy počasí
ČHMÚ

 

 

 

Zajímavý nález rozpracovaného monoxylonu.

 

Královéhradečtí archeologové zkoumají dva částečně opracované kmeny, které stavbaři objevili v polovině října na staveništi u Fakultní nemocnice Hradec Králové nedaleko řeky Labe.


"Pokud se potvrdí, že jde o monoxyly, půjde o nález evropského významu "
, řekli 5. listopadu 2023 archeologové Muzea východních Čech v Hradci Králové Radek Bláha a ředitel Archeoparku pravěku Všestary Radomír Tichý. 
 

Nalezené kmeny nesou zřejmě stopy po opracování broušenými kamennými nástroji, které se používaly v neolitu a eneolitu.

Každý kmen má délku okolo 11 metrů, dohromady dohromady váží asi 25 tun. Dva velmi staré obří kmeny archeologové
v pátek 3. listopadu 2023 odvezli ze staveniště u Fakultní nemocnice v Hradci Králové do depozitáře Muzea východních Čech v Jaroměři. Kmeny byly nalezeny na staveništi Univerzity Karlovy, kde staví Farmaceutická a Lékařská fakulta v Hradci Králové.

Vytvoření monoxylu bylo náročné na zručnost i trpělivost. Začínalo se výběrem velkého a statného stromu, obvykle dubu, jeho pokácením
a následným metodickým odkorněním. Řemeslníci kmen vytvarovali tak, aby měl špičaté konce vhodné pro plavbu po vodě. Rozhodující fází bylo vydlabání středu, aby vznikl dostatečný prostor pro cestující
a náklad, což byl proces, který musel být pečlivě vyvážený, aby plavidlo dobře plulo a bylo odolné. V dobách před vznikem kovových nástrojů používali starověcí stavitelé lodí k vyřezávání dřeva kombinaci vypalování ohněm a kamenných nástrojů. Byl to pracný proces, který mohl trvat mnoho týdnů nebo dokonce měsíců, v závislosti na velikosti a složitosti plavidla. Mezi vědci převažuje názor, že nalezené kmeny jsou duby. Byly v hloubce asi dvou metrů pod úrovní terénu
ve štěrkopísku, v nánosech dnes již neexistujícího toku řeky Labe.

"V okolí nebyl žádný archeologický materiál, který by nález pomohl datovat, zatím se nemáme čeho chytit. Vzhledem k okolnostem, k hloubce, kde byly kmeny nalezeny, je ale nepravděpodobné novověké stáří", řekl Bláha.

Bližší určení stáří bude možné podle něj až po odebrání vzorků, výsledky budou k dispozici nejdříve na začátku roku 2024.

Staveniště je mezi Zborovskou ulicí a areálem nemocnice, kde se buduje nový kampus pro budoucí lékaře.

 "Je to v místech, kde až do nedávné minulosti byla říční koryta, která se často měnila. Jde o oblast pod dnešním soutokem Labe a Orlice. Regulace pod soutokem proběhla až na začátku 20. století", uvedl archeolog Bláha.

Jeden kmen, který má obvod téměř čtyři metry je opracován méně.
Oba mají průměr od jednoho do 1,5 metru. "Jeden kmen je dochován
v celém obvodu, ale na několika místech jsou zhruba do poloviny kmene záseky, jako kdyby tam někdo začal s opracováváním a chystal se odštípat dřevní hmotu. Druhý kmen zachycuje fázi, kdy je kmen zhruba do poloviny průměru odštípán. Polovina průměru kmene je pryč, už to připomíná člun"
, řekl archeolog muzea.

 

Záseky i opracování kmenů naznačují, že by mohlo jít o použití teslic. Nevypadá to, že by byly použity k opracování těchto kmenů kovové nástroje. Přírodní vlivy bych vyloučil téměř s jistotou. Z toho, co nyní víme, by mohlo jít skutečně o pravěký nález z období 5500 až 2000 před naším letopočtem.

Archeolog Tichý byl u vzniku všech pěti plavidel – monoxylů, které všestarští experimentální archeologové vyrobili, z toho tři čluny postupně využili při plavbě na moři. Při výrobě některých z nich použili také repliky neolitických kamenných nástrojů a postup pečlivě zaznamenali. Kromě toho ve všestarském archeoparku dělají už několik let rozsáhlý experiment související s neolitickými kamennými broušenými vrtanými nástroji. Získali tak praktické poznatky o výrobě a využití těchto nástrojů a vědí, jak opracované dřevo kamennými nástroji vypadá. Podle vědců by mohlo jít o dvě fáze výroby monoxylu, chybí třetí.

"Polotovary monoxylů jsou pouze jednou z možností, se kterou pracujeme. Jsme na samém začátku zkoumání, stále máme více otázek než odpovědí," podotkl Radek Bláha. 
 

Z Královéhradeckého kraje jsou známé dva nálezy dokončených monoxylů, jeden byl objeven ve 20. letech 20. století při regulaci řeky Orlice na okraji Hradce Králové ve štěrkopískové vrstvě a druhý
v říčních nánosech Labe u Jaroměře. Jejich stáří vědci dosud neznají.

 

Pokud by se naše hypotéza potvrdila, že jde o polotovary monoxylů, získali bychom výrobní řadu od zahájení prací až po finální výrobek.

 

Monoxyly se na území České republiky používaly od pravěku až
do 19. století. V novověku potom jako jednoduché rybářské loďky. Nálezů dokončených monoxylů je v ČR několik.

 

Např. Mohelnický a Labětínský monoxyl.

 

 

 

 

 

 

 

Ukázka keltského monoxylu.

 

 

Zpět do archivu zajímavostí.

 

:: Aktualizace 13.11.2023 :: 12.09.2008 MUDr. Jitka Vinšová ::