Počasí Hradec Králové - Slunečno.cz


 

Výstrahy počasí
ČHMÚ

 

RÝMA


Virová rýma.
Rýma je výsledek zánětu sliznice dutiny nosní. Zpravidla je přenášena viry, zejména rhinoviry. Akutní virová rýma je velice běžnou nemocí.

Je provázena vodnatým výtokem z nosu. Můžete mít i celkové příznaky jako jsou zvýšená teplota a schvácenost. Původně čirá, vodnatá rýma se obvykle během několika dní změní na hlenovou až hlenohnisavou, která poté začne ustupovat. Jenže to neplatí vždycky.

K léčbě rýmy rozhodně patří odpočinek. Alespoň na čas trochu zvolnit. Ideální je zůstat jeden až dva dny v klidu a teple domova a omezit tělesnou aktivitu. Vhodné je používat volně prodejné přípravky snižující otok nosní sliznice, například Olynth HA 0,1 % nosní sprej, kapky Otrivin. S ohledem na riziko poničení nosní sliznice je třeba dodržovat délku užívání klasických nosních kapek podle návodu. Bývá to obvykle maximálně 7 – 10 dnů. Pro zvlhčení sliznice je vhodná hypertonická mořská voda Delmar.

Dobrým přípravkem k "první pomoci" při rýmě je bylinný přípravek RymaStop nosní sprej, který přináší okamžitou úlevu od ucpaného nosu.


Kromě odpočinku, spánku a nosního spreje nebo kapek je při léčbě rýmy také důležitý zvýšený příjem tekutin a také smrkat. Z tekutin to jsou nejlépe teplé bylinné čaje, výborný je také horký nápoj z čerstvého zázvoru s citronem a medem. Ovšem někdy se stane, že ani po sedmi dnech rýma neustupuje.

V tomto případě je nejvhodnější navštívit lékaře, který Vám udělá výtěr z nosu k odlišení virové rýmy od bakteriální. Doporučí další postup a případně předepíše léky.

Bakteriální rýma.
Je taková, když nosní sliznici osídlí bakterie. Viry oslabí sliznici v nose, a ta pak neodolá škodlivým bakteriím. Bakteriální rýmy se jen tak nezbavíme.

Možnými komplikacemi je šíření infekce do okolních tkání, například dochází ke vzniku zánětu středního ucha nebo zánětu vedlejších dutin nosních apod.

Výtok z nosu zhoustne, zežloutne až zezelená. Huhňáte, často zaléhají uši, protože se ucpává Eustachova trubice, která vyrovnává tlak ve středním uchu.

Cílem obojího je obnovit průchodnost nosu a tím zlepšit dýchání.


Jak se vyhnout rýmě.
Prevence klasické rýmy spočívá v obecných protiinfekčních režimových opatřeních, otužování, dostatečné pohybové aktivitě na čerstvém vzduchu, optimální konzumaci vitaminů B a C. Platí to zejména na podzim a v předjaří. Také je důležité v době šířících se nemocí omezit pobyt ve veřejných prostorách, dostatečně větrat a vyhýbat se kontaktu s nakaženými lidmi. Zejména to platí ve veřejných dopravních prostředcích apod.

Jako prevenci je možné používat sprej ke každodenní hygieně Quixx Soft. Izotonický nosní sprej s mořskou vodou z Atlantského oceánu a výtažkem z Aloe vera.

 

:: Aktualizace 25.10.2015 © 12.09.2008 MUDr. Jitka Vinšová ::