Brněnská 700/25, 500 06 Hradec Králové, telefon : 495 710 308


Omrzliny


Omrzliny jsou akutní poranění způsobená lokálně působícím chladem, zpravidla teplotami pod bodem mrazu. Ke vzniku omrzlin ovšem může stačit i teplota nad bodem mrazu.  Může k tomu dojít při vysoké vlhkosti vzduchu, silném větru nebo při zhoršeném prokrvování, které je dáno stavem pacienta. Vlivem chladu dojde ke stažení tepének a k omezení krevního oběhu v postižené oblasti. Nedostatečné místní prokrvení může vést k různým stupňům poškození tkáně, v krajním případě ke vzniku nekrózy (odumření kůže).


Rozlišujeme čtyři stupně omrznutí:
1. stupeň – šedobílé zbarvení, ztráta citlivosti, později zčervenání a bolest
2. stupeň – tvorba puchýřů
3. stupeň – krvácení do kůže, vznik modročerného zbarvení
4. stupeň – nezvratné zničení tkáně, která při zahřátí odpadá
 

První pomoc

Cílem první pomoci při omrzlinách je obnovit krevní oběh v postižené tkáni. Nejprve je nutné zabránit dalšímu ochlazování. Postiženému pomůžeme se převléknout z mokrého oblečení do suchého (rukavice, ponožky). Nikdy netřete postižené místo sněhem! Zahřívejte pozvolna postižené místo ve vlastních rukách nebo lehce třete jemnou, nejlépe vlněnou látkou. Můžete také ponořit (ruce, nohy) do vlažné vody. Následně omrzlé místo zabalte sterilním obvazem (jako u poranění teplem, popáleniny) a zajistěte odbornou pomoc. Při celkovém postižení organismu (zmrznutí) začněte s oživováním, a to ve vhodném prostředí (závětří, ve vlahé místnosti apod.). Volejte záchrannou službu 155. Po celou dobu léčby omrzlin je nutné zajistit dostatek tekutin.

Vhodné léky především na tišení bolesti jsou například :
Aspirin 500 mg (zlepšení tekutosti krve), dále 325 mg à 24 hodin, Ibuprofen 400 mg (léčba bolesti, protizánětlivé účinky), případně Tramal 100 mg , dále podle intenzity bolesti například Wobenzym N
DRG 200 (lék na záněty, otoky a imunitu) 7–10 tbl., dále stejnou dávku à 8 hodin. Dále je nutné dodávat tekutiny, vitamín C a z minerálů zinek.

 

Jak se vyhnout omrzlinám

Omrzlinám je potřeba předcházet. Účinnou prevencí je volba vhodného oděvu. Dáváme přednost více vrstvám, netěsnícímu oblečení a také čepici, která značně omezuje ztráty tepla do okolí. Před vlhkem je nejúčinnější se chránit vodě odolnými materiály, případně mít po ruce suché oblečení na převlečení. Pokud se chystáte vyrazit na túru v horských oblastech, nezapomeňte na dostatečné energetické zásobení organismu. Před cestou se dostatečně najezte a nezapomeňte si s sebou vzít potřebné množství jídla a tekutin. Energii rychle dodají například čokoládové výrobky nebo speciální nápoje pro sportovce.
V prevenci omrzlin je také velmi důležité věnovat pozornost případným změnám
na kůži. Každá menší omrzlina se může snadno rozvinout v omrzlinu závažnější.

 

 

Pouze na teploměry se nespoléhejte.

Důležitým faktorem, který je třeba vzít v úvahu je subjektivní vnímání teploty lidským organismem. Tento faktor je vysoce individuální, někdo má rád teplo, jiný chodí i v zimě v lehkém oblečení. Termoregulační systém každého z nás se s vnější teplotou vyrovnává jinak úspěšně. Přesto lze vliv ostatních meteorologických prvků na vnímání teploty určitým způsobem vyjádřit prostřednictvím takzvané » pociťované teploty «, označované termínem Windchill  více »

 

Pokud máte zájem si změřit rychlost větru, tak si můžete zakoupit přenosný měřič rychlosti zvaný anemometr MR 330, který měří teplotu a pociťovanou teplotu. Jako příklad uvádím přístroj, který lze zakoupit na eshopu Conrad.
Kliknutím do ikony teploměru se Vám otevře orientační tabulka pociťované teploty. 
 

 

:: Aktualizace 20.10.2014 © 12.09.2008 MUDr. Jitka Vinšová ::