Brněnská 700/25, 500 06 Hradec Králové, telefon : 495 710 308


Co je to vlhké hojení a jaké jsou výhody ?


Klasická obinadla a gázu v dnešní době vytlačuje vlhký způsob ošetřování ran. Tekutina, kterou rána vylučuje, obsahuje mnoho růstových a výživných látek, které přispívají k úspěšnému hojení.

Moderní materiály užívané k ošetřování ran jsou proto na rozdíl od suchých gáz, které ránu vysušují, uzpůsobeny tak, aby v ráně vlhké prostředí udržovaly. Kromě toho mají schopnost chemicky vázat kyslíkové radikály vznikající při zánětlivých procesech, a tím zabraňují vzniku zánětů.

Výhody vlhkého hojení


Vlhké hojení tvoří dokonalou ochranu, protože k ráně nepropouští vodu ani bakterie a naopak umožňuje odvádění potu z pokožky. Zároveň rychle tiší bolest spojenou s poraněním, protože nervová zakončení, která jsou při poranění obnažená, jsou chráněna vzniklým gelem a nedochází k jejich dráždění.

Další velkou výhodou vlhkého hojení je, že zkracuje dobu hojení až o 40 %. Například u popálenin dochází ke zhojení v průměru už za 6 dní. Při vlhkém hojení navíc nevznikají jizvy. Náplasti na bázi vlhkého se nepřilepí k ráně a jsou zcela nealergizující, takže je mohou využívat i alergici a lidé s citlivou pokožkou.

Druhy obvazů


Suchý obvaz – vata, gáza, buničina, tkané obvazivo
Vlhký obvaz – hydrogely, obvazy s aktivním uhlím a stříbrem, antiseptické obvazy, algináty, bioaktivní preparáty, hydropolymery, hydrokoloidy, filmové obvazy, měkké silikony, neadherentní obvazy.

Použití vlhkého obvazu

Použití je zcela jednoduché. Vlhké náplasti nemají klasický polštářek. Ten je nahrazen látkou nazývanou hydrokoloid. Hydrokoloid reaguje s tekutinou, která vytéká z rány, a při hojení tak nevzniká klasický strup,

ale bílý gel, který pro hojení vytváří dobré podmínky a poškozená kůže se rychleji regeneruje.


Tímto způsobem se úspěšně léčí odřeniny, drobné popáleniny, řezná poranění, operační rány, puchýře, opary, bércové vředy, diabetické nohy.

Metoda vlhkého hojení není už dávno určena pouze pro lékaře a nemocnice. Náplasti, které využívají pokrokovou hydrokoloidní technologii, seženeme běžně v lékárnách.

V nabídce je několik druhů

 

náplasti na odřeniny

náplasti na puchýře

náplasti na řezná poranění

náplasti na popáleniny

 

Poznámka :

Z praktické zkušenosti uvádím, že při použití náplasti URGO na odřeniny je nutné vyčkat pro výměnu náplasti do doby, až se začne sama uvolňovat z postiženého místa ! Pokud tak neučiníte, tak se stává, že si strhnete již částečně zahojenou kůži a můžete začít znovu.

: : Aktualizace 18.07.2013 © 12.09.2008 MUDr. Jitka Vinšová ::