Brněnská 700/25, 500 06 Hradec Králové, telefon : 495 710 308


Pitný režim

 

Ke stálému pití pro osoby bez rozlišení věku a zdravotního stavu jsou nejvhodnější čisté vody. Pitné z vodovodu (studny) nebo balené kojenecké, pramenité a slabě mineralizované přírodní minerální vody bez oxidu uhličitého. Tyto vody lze konzumovat bez omezení množství úměrně k potřebám organismu.

Podrobnosti o balených vodách jsou uvedeny ve článku rady spotřebitelům balených vod PDF

 

Řada z nás stále zapomíná dostatečně pít. Teorií o množství tekutin, které bychom za den měli vypít, je mnoho. Komu věřit? Odborníkem z nejpovolanějších je MUDr. František Kožíšek, CSc. ze Státního zdravotního ústavu.
S jeho souhlasem přinášíme článek o pitném režimuPDF 

 

7 tipů, jak zvýšit denní příjem vody

1. Začněte den tím, že si hned po probuzení dáte sklenici pramenité vody s čerstvým vymačkaným citrónem. Kromě toho, že vás kyselá chuť probere, nastartujete také svůj zažívací trakt a metabolismus a hned ráno máte jednu sklenici „splněnu“.

2. Ke každému hrnku kávy či černého čaje si dejte sklenici vody. Kofein obsažený v kávě je diuretikum, které tělo odvodňuje, proto mu dodejte vláhu sklenicí vody.

3. Zvolíte-li vodu s příchutí, pravděpodobně zjistíte, že pijete častěji, protože vám nápoj prostě chutná.

4. V práci nebo ve škole si položte na stůl láhev vody a sklenici. Uvidíte, že večer bude láhev vypitá. Obzvlášť vyberete-li si svou oblíbenou příchuť.

Také ovoce může být vhodným doplňkem vašeho pitného režimu.

5. Zařaďte pití do svého denního stravovacího režimu a zvykněte si doplnit snídani, oběd, večeři i svačinky v průběhů dne sklenicí vody. Pokud si zautomatizujete spojení jídla a pití, hlad bude vaším pomocníkem. Napijete-li se před jídlem, naplníte si navíc žaludek, a sníte tak menší porci.

6. Dopřávejte si spoustu zeleniny a ovoce, které mají vysoký obsah vody. Skvělým letním tipem jsou salátové okurky, melouny a další šťavnaté pochoutky.

7. Dejte si k obědu nebo k večeři polévku. I ta se totiž do celkové spotřeby vody započítává.