Počasí Hradec Králové - Slunečno.cz


 

Výstrahy počasí
ČHMÚ

 

PŘÍPRAVA PACIENTA PŘED ODBĚRY

 

Odběr krve

 • Odběr krve je nejlépe provést v ranních hodinách, a to mezi 6. až 8. hodinou.
 • Večer před odběrem krve doporučujeme (nejlépe od 17. hodin) nekonzumovat tučná ani příliš sladká jídla.
 • Ráno před odběrem nemá vyšetřovaný snídat. Je důležité, aby byl pacient před odběrem nalačno.
  V případě nutnosti je možné sníst suchý rohlík nebo nesladké sušenky. Pacient však nemá trpět žízní ! Vhodné je vypít alespoň 250 ml neslazeného čaje, nejlépe ovocného, heřmánkového čaje
  nebo neperlivé vody.
 • Vyloučit je třeba také delší hladovění a žíznění.
 • Pokud lze vynechat léky, nemá je nemocný užívat alespoň 24 hodin před odběrem, a to po dohodě se svým ošetřujícím lékařem ! ! !
 • Před odběrem nekouřit, nepít černou kávu, alkoholické nápoje. Od večera vynechat intenzívní cvičení nebo jinou fyzickou námahu. Není vhodná jízda na kole k odběru, ani odběr krve po noční pracovní směně.
 • Vyloučit je třeba také větší tělesnou aktivitu i delší cestování.

 • Zdroj: Lékařská laboratoř - Turnov 22.12.2008

   

  Ranní moč

  Odběr středního proudu moči – ženy :
  Umyjte si ruce mýdlem a vodou a osušte je. Vezměte nádobku na odběr moči na toaletu. Nedotýkejte se vnitřku nádobky prsty. Sedněte si na toaletu a omyjte si pohlavní orgán včetně ústí močové trubice tekoucí vlažnou vodou nebo vlhkým papírovým ubrouskem bez použití dezinfekčních prostředků. Osušte se. Při močení nechte první část moči odtéci do mísy a teprve střední část zachyťte do nádobky. Zbytek moči vymočte opět do mísy. Po vymočení osušte vnější povrch nádobky (pokud došlo k jeho znečistění), uzavřete víko nebo přelijte obsah do zkumavky, požadují-li to instrukce. Popište štítek svým jménem a rodným číslem nebo údaje zkontrolujte, pokud jsou předtištěny. Připište dobu odběru vzorku moči. Postupujte dále podle pokynů lékaře nebo laboratoře. viz. schéma odběru u ženy  Odběr středního proudu moči – muži :
  Umyjte si ruce mýdlem a vodou a osušte je. Vezměte nádobku na odběr moči na toaletu. Nedotýkejte se vnitřku nádobky prsty. Přehrňte předkožku penisu (je-li třeba) a omyjte ústí močové trubice tekoucí vlažnou vodou a vlhkým papírovým ubrouskem bez použití desinfekčních prostředků. Osušte se. Při močení nechte první část moči odtéci do mísy a teprve střední část zachyťte do nádobky. Zbytek moči vymočte opět do mísy. Po vymočení osušte vnější povrch nádobky (pokud došlo k jeho znečistění), uzavřete víko nebo přelijte obsah do zkumavky, požadují-li to instrukce. Popište štítek svým jménem a rodným číslem nebo údaje zkontrolujte, pokud jsou předtištěny. Připište dobu odběru vzorku moči. Postupujte dále podle pokynů lékaře či laboratoře.


  Chyby při přípravě pacienta před odběrem moči :
  Nebyl dodržen noční klid.
  Nebyla provedena důkladná očista genitálu.
  Byla odebrána první porce moče.


  Sběr moče za 24 hodin
  Ráno v 6 hodin se vymočíte naposledy mimo sběrnou nádobu do záchodu a teprve od této doby budete veškerou další moč (i při stolici) sbírat do sběrné nádoby . Po případném naplnění jedné láhve (označte 1), pokračujte ve sběru moče do láhve druhé (označte 2). Po 24 hodinách, tj. další den ráno opět v 6 hodin, se do sběrné nádoby vymočíte naposledy.


  Pro správné vyšetření je nezbytně nutné sbírat veškerou moč za danou dobu !


  Sběrnou lahev uchovávejte na chladném a temném místě (nikoli v lednici). Během vyšetření se stravujte dle Vašich zvyklostí a vypijte asi 2 l tekutin za 24 hodin. Nejnutnější léky užívejte bez přerušení, ostatní léky po poradě s Vaším lékařem po dobu sběru moče vynechejte. Do laboratoře nebo ordinace dodejte spolu se žádankou vždy celý objem moče, sběrné nádoby označte jménem, datem narození a časem sběru s přesností na minuty.
  Přesné dodržení pokynů je podmínkou pro získání správného výsledku.

  Sběr moče za 3 hodiny
  Sběr začíná v určený den přesně v .....hodin (čas zahájení sběru moče), kdy se naposledy důkladně vymočíte do záchodu mimo sběrnou nádobu. Od této doby sbíráte veškerou moč do sběrné nádoby (čistá uzavíratelná láhev). Sběrná doba trvá 3 hodiny. Močení do sběrné nádoby lze provést pouze po hygienické očistě genitálu, u žen zásadně po sedací koupeli nebo sprše. Během sběru můžete pít, dávka tekutin by se měla během sběrného období pohybovat okolo 300 ml. Po třech hodinách sběru moče se vymočíte do sběrné nádoby naposledy, obvykle jde pouze o jednu porci močení. Nemůžete-li se vymočit přesně za 3 hodiny, lze připustit dobu v rozmezí 2,5 až 3,5 hodiny. Sběrnou nádobu označte štítkem se jménem a rokem narození, dále zde uveďte čas zahájení sběru moče a čas posledního močení do sběrné nádoby. Časy uvádějte s přesností na minuty.
  Sběrnou nádobu s celým objemem moče dodejte co nejrychleji po sběru (nejpozději do 60 minut) do ordinace lékaře nebo přímo do laboratoře !


  Přesné dodržení pokynů je podmínkou pro získání správného výsledku. 

   

  :: Aktualizace 19.02.2024 © 12.09.2008 MUDr. Jitka Vinšová ::