Počasí Hradec Králové - Slunečno.cz


 

Výstrahy počasí
ČHMÚ

 

OČKOVÁNÍ INFORMACE V ORDINACI.

 

KOMBINOVANÁ VAKCÍNA
 

S ohledem na výskyt černého kašle v České republice, zvažte možnost uskutečnit pravidelné přeočkování proti tetanu kombinovanou vakcínou, která poskytuje zároveň i ochranu proti černému kašli. Více informací v ordinaci.

 

 

VAKCÍNA PROTI CHŘIPCE

Co je infekční chřipka?

 

Chřipka je nejčastější akutní horečnaté onemocnění, které se nejrychleji šíří v lidské populaci a je způsobené neustále se měnícím virem. Každoročně postihne 10 % světové populace a v době pandemie dokonce 40 až 50 %.Kvůli častému výskytu považuje chřipku laická (ale často i odborná) veřejnost za banální nemoc. Většinou se projevuje těmito klinickými příznaky: únava, zvýšená teplota, bolesti hlavy, kašel, sekrece z nosu. Na rozdíl od běžných virových infekcí horních cest dýchacích je chřipka závažnou chorobou, která může mít smrtelný průběh.

 

Prevence proti chřipce.

 

Jedinou vysoce účinnou prevencí proti chřipce je očkování (VAXIGRIP Tetra). Je užitečné chránit zejména pacienty s chronickým onemocněním, ale očkování určitě ocení i zdravý člověk, jehož může uchránit před zbytečnými zdravotními potížemi.

 

Kdy se nechat očkovat.

 

Očkování proti chřipce se u dospělých provádí každý rok aplikací jedné dávky vakcíny ještě před obdobím chřipkové epidemie, neboť očkovaný je spolehlivě chráněn teprve za 14 dní po aplikaci vakcíny. Očkovat se ale může i během chřipkové epidemie, je ovšem nutné počítat s možností snížené účinnosti vakcíny.

 

:: Aktualizace 07.05.2010 © 12.09.2008 MUDr. Jitka Vinšová ::